Kiedy pożyczka ulega przedawnieniu?

Opublikowane przez

Bardzo istotne z perspektywy obu stron umowy pożyczkowej jest jej przedawnienie. Dobrze jest wiedzieć, kiedy pożyczka przedawnia się i na jakich zasadach.

Co to jest przedawnienie pożyczki?

W trakcie podpisywania umowy pożyczki pożyczkobiorca podpisuje się pod zobowiązaniem terminowej spłaty zadłużenia. Zdarza się jednak, że w wyniku różnych okoliczności spłata jest niemożliwa, dług rośnie, a dłużnik rozważa: kiedy wszystko się przedawni. Przedawnienie się pożyczki i szukanie sposobów na jej przyśpieszenie oraz odkładanie kolejnych spłat licząc na przedawnienie, to nie taka prosta sprawa.  Poza terminem spłat kolejnych rat i ostatecznym terminem spłaty zadłużenia istnieją także dodatkowe regulacje prawne. Najważniejszy jest tu artykuł 117 Kodeksu cywilnego, który zaznacza że po upływie określonego czasu roszczenia majątkowe można nazwać przedawnionymi.

Kiedy ma miejsce przedawnienie?

Wiele zależy od tego, gdzie zostanie wzięta pożyczka. W przypadku jej zaciągnięcia w firmie pożyczkowej może się to wiązać z 3-letnim okresem przedawnienia. Wiąże się to z prowadzoną przez firmę działalnością, w zakresie udzielania pożyczek. Dotyczy to także pożyczek online. Inaczej sprawa ma się w przypadku pożyczek prywatnych, dla których termin przedawnienia wynosi 6 lat. Jest to długi okres czasu. Samo przedawnienie liczone jest od momentu, kiedy dłużnik przekroczy termin spłaty pożyczki, nie uiszczając określonej sumy na konto pożyczkodawcy.

Dobrze jest wziąć pod uwagę, że zgodnie z artykułem 118 Kodeksu cywilnego termin uznaniu jest za kończący się w ostatni dzień roku kalendarzowego. Istnieje jeszcze kwestia pożyczek rozłożonych na raty. Przedawnienie jest liczone od daty wymagalności kolejnych rat. Aby doszło do przedawnienia muszą minąć aż 3 lata od daty, kiedy powinna zostać spłacona ostatnia rata.

Bieg przedawnienia

Trzeba także podkreślić, że zgodnie z art. 123 Kodeksu cywilnego bieg przedawnienia może być przerwany. Co więcej, może być przerwany aż w trzech sytuacjach. Sytuacja pierwsza to rozpoczęcie czynności przed sądem, które mają doprowadzić do odzyskania pieniędzy. Sytuacja druga to uznanie przez dłużnika długu i tym samym rezygnacja z prawa do przedawnienia. Sytuacja trzecia to moment rozpoczęcia mediacji.

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *